Trochu z histórie

S modelárčním som začal od nepamäti, tatko bol vedúcim letecko-modelárskeho krúžku na stavebnom učilišti Chemkostavu v Humennom. Ako prvé modely som držal v rukách rôzne hádzadlá, ktoré tatko zhotovil deň pred nejakou súťažou v Kamenici nad Cirochou, ktoré je "domovským" letiskom modelárov z Humenného a Sniny.

Ako prvý model, ktorý som začal stavať ( a nedokončil) spolu so Števom Zajacom bola stavebnica vetroňa A1 Tom. Potom nasledovala ďalšia stavebnica vetroňa A1 MONA (na tú dobu revolučný model z polystyrénovým krídlom). Aj táto stavba sa skončila neúspechom.

Pretože hlavným zameraním krúžku boli upútané modely, tak aj ja som sa naviezol do kategórie ŠUM - športový upútaný model. V tejto kategórii ako pioner som zozbieral kopec medailí, najväčším úspechom boli dve účasti na majstrovstvách Slovenska pionierov, kde som skončil štvrtý (Partizánske, model Jak-50) a druhý (Zvolen,model Z-526AFS). Medzi ďalšie modely, ktoré som postavil a lietal s nimi boli Zlín Z-50LJak-3 a P-40 Warhawk.

Tu je fotka z Celoslovenskej súťaže mladých technikov, Partizánske, 1984. Môj Jak-50 je štvrý od konca. Na druhej fotke účkarska súťaž Košiciach na Aničke, môj Warhawk druhý odpredu

Celoslovenská súťaž mladých technikov, Partizánske, 1984

Model kategórie ŠUM Z-562AFS s ktorým som skončil ako druhý na CSMT (Celoslovenské stretnutie mladých technikov) vo Zvolene v roku 1984

Na gymnáziu som sa začal venovať raketám a raketoplánom, ktoré ma sprevádzali až do skončenia gymnázia. Zúčastnil som sa veľkého počtu súťaží po celom Slovensku, a ako najväčie úspechy mám dvojnásobnú účasť na majstrovstvách ČSSR v Pzlni a Spišskej Novej Vsi. Tento obrázok hovorí za všetko :-)

Na vysokej škole som modelárčinu zanedbal (ak nerátam odpaľovanie raketových motorov na chodbách internátu), venoval som sa len plastikovým modelom a to zásadne len počas skúškového obdobia. Napriek tomu sa mi školu podarilo úspešne ukončiť.

Potom nasledovala dlhá pauza až do roku cca 2004, kedy som sa vrátil k tomuto koníčku vďaka kamarátovi Mariánovi Májikovi. Návrat k modelárčine po 15-tich rokoch mi spôsobil menší šok, keď som videl čo všetko sa za tie roky zmenilo. Napriek tomu som sa k tomuto vrátil s potešením začal som sa venovať modelom poháňaných chemickými zdrojmi elektrickej energie (pre normálnych - baterkami) a elektromotormi.

Dúfam, že tento obsiahly úvod Vás neodradil od ďalšieho surfovania po mojom webe, tak ...nech sa páči, vstúpte (a nezabudnite sa vyzuť !!!)

 

Vyhľadávanie

(c) 2008,2009 Všetky práva vyhradené.